انتشارات آزادنامگان منتشر کرد


کتاب: کوالیتی‌لند
اثر: مارک-اووه کلینگ
برگردان: سید ابراهیم تقوی
طراحی جلد و صفحه‌آرایی: ت.ت.
علمی-تخیلی | طنز | ادبیات بزرگسال

در این کتاب می‌خوانیم:

در آینده‌ای نزدیک در کشورِ کوالیتی‌لَند، الگوریتم‌ها در ساخت یک زندگی ایده‌آل برای ساکنینش نقش به‌سزایی دارند. اما چه می‌شود اگر تو برای یک زندگی ایده‌آل ساخته نشده باشی؟

به کوالیتی‌لند، بهترین کشورِ روی زمین خوش آمدید! اینجا یک سیستم رتبه‌بندی همگانی، امتیازات اجتماعی و موقعیت‌های شغلی تک تک اعضای این جامعه را تعیین می‌کند. یک سرویس زوج‌یابیِ خودکار بهترین پارتنر را برای هرکسی انتخاب می‌کند و اگر از ایده‌آل شما فاصله بگیرد، برای جدایی به شما کمک می‌کند. همچنین تو می‌توانی از دِشاپ، محبوب‌ترین فروشگاه مجازی دنیا، همه‌ی کالاهایی را که می‌خواهی دریافت کنی، بدون آن که نیاز باشد آن را سفارش دهی، چرا که الگوریتم‌ها بهتر می‌دانند که تو چه می‌خواهی.

با این حال در کوالیتی‌سیتی، پیتر، اوراقچی ماشین‌ها، مدام احساس می‌کند که چیزی در زندگی‌اش درست نیست. اگر سیستم واقعاً اینقدر بی عیب و نقص است، پس چرا پهپادهایی وجود دارند که ترس از پرواز دارند، یا ربات‌های جنگی که دچار اختلال اضطراب پس از سانحه هستند؟ چرا ماشین‌ها مدام انسانی‌تر می‌شوند، ولی انسان‌ها مدام ماشینی‌تر؟

کوالیتی‌لند اولین کتابی است که از مارک-اووه کلینگ به فارسی ترجمه شده. کتابی به سبک کورت ونه‌گات، داگلاس آدامز و جورج اورول که با دید و طنزی حیرت آور، به آینده‌ای نه چندان دور از ما و چشم‌اندازها و دام‌های سر راه دیجیتالی سازی پرداخته است.

کسب اطلاعات بیشتر، خریداری کتاب یا شنیدن آن به رایگان در پادکست بیبلیوکست:
https://azadnamagan.com/book/qualityland/